Zaczerpnięte z: "Diecezja Toruńska. Historia i teraźniejszość"

Wystrój:

 

Wystrój kościoła datuje się głównie na XVII i XVIII wiek. Z pierwszej połowy XVII wieku pochodzą późnorenesansowe: ołtarz główny i ołtarz boczny lewy (Matki Boskiej z Dzieciątkiem) oraz ambona. Drugi ołtarz boczny - prawy - p.w. św. Rocha datowany jest na pierwsza połowę XVIII wieku. Granitowa kropielnica jest być może średniowieczna. Organy o zewnętrznej oprawie neoromańskiej i współczesnym jej wyposażeniu (z początku XX wieku); instrument: traktura mechaniczna, wiatrownica mechaniczno-stożkowa, 5 rejestrów, 1 manuał + pedał (podwieszony), miech fałdowy. Ciekawe jest to, że także złotnictwo, na które składają się: barokowa monstrancja z drugiej połowy XVIII wieku z cechą miejską Torunia oraz imienną Stefana Petersena (gloria z przełomu XVIII i XIX wieku), barokowe kielichy z 2. połowy XVII wieku i cztery cynowe z XVIII wieku, XVIII wieczne świeczniki ołtarzowe i barokowy reflektor mosiężny z herbem Ślepowron z drugiej połowy XVII wieku.

Budowa:

 

Kościół gotycki, przekształcony w duchu renesansowym na początku XVII wieku. Orientowany. Murowany z kamienia - szczyty i górne kondygnacje wieży ceglane. Kościół salowy z niewielką prostokątną zakrystią od północy, kwadratową, tynkowaną kaplicą przekształconą z dawnej kruchty wzniesionej na początku XVII wieku, przy ścianie południowej i z kwadratową wieżą od zachodu. Ściany boczne zwieńczone fryzem ceglanym prawdopodobnie w 1875 roku. Szczyt wschodni z XIV wieku - schodkowy, rozczłonkowany sterczynami ustawionymi ukośnie, pomiędzy którymi blendy. Szczyt zachodni wtopiony w wieżę, zdobiony ostrołukowymi blendami. Wieża podzielona na trzy kondygnacje tynkowanymi fryzami, dekorowana blendami, zwieńczona attyką. Od zachodu bogato profilowany portal ostrołukowy. Dach nad korpusem dwuspadowy, nad zakrystią pulpitowy, kryty dachówką esówką, wieża zaś nakryta murowaną 40-spadową iglicą. Wnętrze kościoła kryte stropem belkowym, prawdopodobnie XVIII-wiecznym, w zakrystii sklepienie kolebkowe z lunetami, w kaplicy krzyżowe, pod wieżą strop płaski.

Rys historyczny:

 

Kościół parafialny został wzniesiony na przełomie XIII/XIV wieku, w 1410 roku spalony, w 1445 roku odbudowany. Na początku XVII wieku przebudowany. Od 1756 do 1930 roku pełnił funkcję kościoła filialnego parafii Niedźwiedź. W 1875 roku został wyremontowany, a w 1963 roku odnowiono jego wnętrze.

Kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła

Dębowa Łąka 57, 87-207 Dębowa Łaka 

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące 

Adres

87-207 Dębowa Łąka

Dębowa Łąka 57

Nr konta parafii

Bank PKO

42 1020 5040 0000 6602 0269 1640

Kontakt

tel. 661 462 505

e-mail. debowalakaparafia@gmail.com

Dodatkowe dane:

NIP: 878-12-86-098

REGON: 040052253

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.